Sağlıklı Yorgan

Güne zinde ve mutlu başlamak için ihtiyacınız olan tek şey kaliteli bir uykudur. Ömrünüzün %30’unun uykuda geçtiğini düşünürsek, yapmanız gereken bu süreyi en konforlu şekilde geçirmektir. Kalan %70 ‘lik kısmın sağlıklı geçmesini istiyorsanız  yatak, yastık ve yorgan seçimine dikkat etmelisiniz. Uzmanlar yorgan veya battaniyelerin on yıldan uzun süre kullanılmamasını tavsiye etmektedir. Sizi sımsıcak saracak olan yorganı seçerken alerjik yapısına, kapasitesine ve yorgan modellerine dikkat etmeniz gerekiyor. 

Yorganların Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak bakmanız gereken, yatağınızın boyutları ve kişi kapasitesi olmalıdır. Tek kişilik, iki kişilik ve bebek olmak üzere yorgan modelleri üçe ayrılmaktadır. Kaç kişinin kullanacağına, boy ve kilo orantısına göre karar verdikten sonra cilt yapınıza göre alerjik olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Alerjik bir cilde sahipseniz anti alerjik yorganlar kurtarıcınız olabilir. Bunun yanı sıra en kalın yorganın da en sıcak tutmayacağını unutmamak gerekir. Bu nedenle yorgan modellerini iyi araştırmalı ve seçiminizi ona göre yapmalısınız. 

Yorgan Modelleri Nelerdir? 

Yün Yorgan: En eski yorgan modelidir. Ağır olduğu için hareket, alanınızı kısıtlayabilir. Sıcak tutma düzeyi oldukça yüksektir. Bu yüzden soğuk bölgelerde yaşıyorsanız mutlaka tercih etmelisiniz. Ilıman iklimlerde terletebileceği için rahatsızlık hissi verebilir.
Kaz Tüyü Yorgan: Yorgan modelleri içerisinde en bilineni belki de en çok kullanılanıdır. Kaz tüyü yorgan alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüyün kazın hangi bölgesine ait olduğudur. Kanat bölgesi kullanıldığında sıcak tutma oranı düşerken, gıdık bölgesinden tüy oranının arttığı kullanımında sıcak tutma olasılığı artacak, bunun yanı sıra daha hafif ve yumuşak hissetmenizi sağlayacaktır.
Pamuk Yorgan: Yorgan modelleri arasında içerisine hava hapsetme özelliğinden dolayı yalıtım konusunda oldukça başarılıdır.
İpek Yorgan: Alerjik bünyeniz ve hassas bir cildiniz varsa, anti alerjik özelliğe sahip ipek yorganları tercih edebilirsiniz. Toz tutma kapasitesi düşük olduğu için astım ve bronşit hastaları için idealdir. Hafif, yumuşak ve terletmeyen bir yapısı vardır, mevsim geçişlerinde de rahatlıkla kullanılabilir.
Elyaf Ve Silikon Yorgan: Bahar aylarında ya da eviniz sıcaksa tercih edebileceğiniz yorgan çeşididir.  Çok sıcak tutmadığı için terletmez. 
Tüm bunların yanı sıra daha az  bilinen yorgan modelleri de bulunmaktadır. Tela, Mikrojel, Mikrofiber, Isı Dengeleyici, Bambu ve Dört Mevsim Yorgan bunlardan bazılarıdır. Bütçenize, iklim koşullarına ve evinizin ısıtma seçeneklerine göre yorgan modellerine karar vererek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uyku İçin Yastığın Önemi
TOG DEĞERİ NEDİR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Navigasyon
Kapat

Sepetim

Kapat

Favorilerim

Son Görüntülenen

Close

Great to see you here!

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi 'de açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Already got an account?

Kapat

Kategoriler

× WhatsApp